مرکز آموزش زبان انگلیسی
مرکز آموزش زبان انگلیسی

سلام

در پست قبلی در رابطه با یکی از اشتباهات رایج در یادگیری زبان صحبت کردم. امروز میخوام درباره ی دومین اشتباه رایجی که اکثر زبان آموزا مرتکب میشن صحبت کنم که گوش دادن غیر هدفمند منابع شنیداری مثل فیلم و اخبار و ... بود.

خیلیا از من میپرسن که "به ما گفتن که گوش دادن به اخبار، فیلم، موسیقی و دیگر مطالب زبان اصلی، حتی اگر چیزی هم ازشون نفهمیم باز مفیده"

این حرف اگه نگیم کاملا، میتونم بگم تا حد خیلی زیادی غلطه. اگه ما به مطلبی گوش بدیم که هیچ ازش نفهمیم، ذهن ما با اون مطلب مثل نویز و سر و صدای الکی برخورد میکنه. یعنی هیچ چیزی ازش یاد نمیگیره.

حتی اگر مطالبی که گوش میدیم رو بفهمیم، گوش دادن خالی و غیر هدفمند، تاثیر چندانی روی یادگیری زبان نداره. برای خیلی ها این اتفاق میفته که مثلا به اخبار گوش میدن، بعد چند دقیقه یه گوششون در میشه و گوش دیگه دروازه. من خودم مدت زمان خیلی زیادی رو به همین سبک، اخبار انگلیسی گوش دادم. با وجود اینکه اخبار رو میفهمیدم، بعد چند دقیقه ذهنم میرفت یه جای دیگه و تا وقتی که به خودم میومدم و ذهنمو دوباره معطوف به زبان میکردم، کلی زمان رو همینجوری الکی از دست داده بودم.

در کل برای اینکه تاحدودی دستتون بیاد که آیا گوش دادنتون به مطالب زبان اصلی مفید هست یا خیر؛ وقتیکه در حال گوش دادن به مطلبی هستین، این سوال رو از خودتون بپرسین که: "آیا اگه همین الان یه نفری از من بپرسه که دقیقا به چی دارم گوش میدم، میتونم خوب براش توضیح بدم یا نه؟" اگه جواب به این سوال اکثر اوقات مثبت بود یعنی حداقل روی مطلبی که گوش میدین تمرکز دارین که این خودش بهتر از هیچیه. ولی اگه اکثر مواقع جوابتون منفی بود یعنی بایستی هر چه سریعتر رویکردتون رو عوض کنین.

حال به این سوال میرسیم که اگه گوش دادن خالی فایده ای نداره، پس چه کنیم؟

پاسخ به این سوال گوش دادن فعالانه (active listening) هست. گوش دادن فعالانه به زبان ساده یعنی فقط گوش ندیم، بلکه در کنار گوش دادن یه کاری هم انجام بدیم که تمرکزمون روی مطلب بالاتر بره.

مثلا در رابطه با دیدن فیلم و سریال که خیلیا بهش علاقه دارن، من یه برنامه ی هفتگی برای دیدن هر بخش از فیلم و سریال ارائه دادم که برای جلوگیری از ازدیاد متن میتونین از این لینک مشاهده بفرمایین.

مهمترین استراتژی جهت فعالانه کردن لیسنینگ تکنیک سایه است. تکنیک سایه مثل وقتیه که شما به همراه یک خواننده ای، یه آهنگ رو میخونین. اینجا هم به همون ترتیب دقیقا همزمان با گوینده ی مطلب صوتی (فیلم، اخبار یا ...) اون مطلب رو شما هم به زبون میارین. البته طبیعیه که اولش این کار براتون سخته و لازمه که چند بار به اون مطلب گوش داده باشین و به خوبی فهمیده باشین. شاید هم نیاز باشه که متن پیشتون باشه و از روی متن بخونین (دقیقا مثل زمانی که متن آهنگی جلوتونه و با خواننده اون آهنگ رو میخونین)

تکنیک سایه برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 

اما تکنیک سایه هم پایان کار نیست. بلکه دو تا استراتژی دیگه هم بتون میگم که تیر خلاص رو به مطالب صوتی زده باشین.

این دو استراتژی، پیاده سازی استراتژی های ۶ و ۷ از نوشته ی هفت استراتژی برای تقویت مکالمه هست.

استراتژی ۶ یعنی بلند صحبت کردن اینطوری هست که بایستی متن مطلب صوتی (داستان، فیلم و ...) رو ابتدا تهیه کرده باشین و با کمک محدود از متن داستان، داستان رو خودتون برای خودتون یا یه نفر دیگه بخونین. توجه بفرمایین که خیلی کم باید از متن داستان کمک بگیرین. یعنی متن داستان فقط به عنوان یجور سر تیتر مطالب برای شما عمل میکنه تا کل مطلب رو به یاد بیارین. دقیقا مثل سخنران هایی که متن سخنرانی دستشونه و برای یاداوری مطالب گه گداری به اون متن مراجعه میکنن.

استراتژی ۷ هم بازگویی مطلب از زبان خودتون هست. یعنی شما پس از اینکه بارها یه مطلب صوتی رو گوش دادین، خلاصه ای از اون مطلب رو به زبان خودتون و بدون کمک گرفتن از هیچ چیزه دیگه ای، برای خودتون یا دوستتون بازگویی میکنین.

البته طبیعیه که اعمال همه ی این استراتژی ها برای بار اول برای شما سخت باشه ولی مگه هدف شما این نیست که مثل بلبل به زبان خارجی صحبت کنین، برای رسیدن به این هدفتون این سختی ها رو هم باید بکشین دیگه :)

امیدوارم که با اعمال این راهکارها هر چه سریعتر به خواسته ی دیرینه ی خودتون که تسلط به زبان هست برسین

ارادتمند شما

حسین

۱۳٩٥/۳/٢٠ | ٢:٠٠ ‎ب.ظ | معلم | نظرات ()

امروز میخوام چنتا اشتباه رایج رو در فرایند یادگیری زبان نام ببرم، (که اکثرشون رو خودم در دوران یادگیری زبان مرتکب شدم) و رفته رفته توضیح بدم که راه حل درست کردن این اشتباهات چیه.

این اشتباهات به صورت زیر هست (البته ترتیبشون زیاد مهم نیست)

1- حفظ کردن طوطی وار لغات (آن هم لغات به درد نخور)

2- گوش دادن غیر هدفمند منابع شنیداری مثل فیلم و اخبار و ...

3- پافشاری روی خوندن کتب گرامری قطور!

اول از لغات شروع میکنم و اگه مطلب زیاد نشد بقیه رو هم توضیح میدم.

خیلی ها از من میپرسن : "حسین من لغات خیلی زیادی بلدم اما نمیتونم اونها رو توی مکالمه و جمله به کار ببرم! چکار کنم؟!"

جواب این سوال اینه که وقتی ما لغات رو  به صورت تکی و طوطی وار حفظ کردیم، چه انتظاری داریم که اونها رو بتونیم به صورت جمعی و تو جمله و مکالمه به کار ببریم؟!

خیلی از ما وقتی میخوایم مثلا معنی کلمه ی memorize رو یاد بگیریم با صدای بلند تکرار می‌کنیم: memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن …. شاید ده‌ها و یا صدها بار این کار رو انجام بدیم تا اینکه بالاخره این لغت تو ذهنمون فرو بره!

طبیعیه که با این کار بسیار خسته کننده، مغز ما از ترس اینکه دوباره مجبور به تکرار این فرایند نشه!، هر جایی این لغت رو میبینه اون رو به یاد میاره! ولی هر وقت میخوایم این لغتهایی که حفظ کردیم رو توی جمله و مکالمه استفاده کنیم، هرچی به ذهنمون فشار میاریم هیچی از توش در نمیاد.

شاید بعضیاتون اینجا بگید که : "من از روش فوق حرفه ای! لایتنر  و فلش کارتها برای حفظ کردن لغات استفاده میکنم."

اما بایستی بگم که متاسفانه لایتنر هم از این قاعده مستثنا نیست و دقیقا داستانی بود که من مدتها گولشو خوردم و وقتمو باهاش تلف کردم (برای جلوگیری از طولانی شدن متن، داستان بنده رو با جعبه ی لایتنر از اینجا بخونین)

دوست عزیز! صادقانه بهت عرض می کنم که بهترین روش یادگیری لغات زبان اینه که اونها رو حفط نکنیم! بلکه بایستی لغات رو در context و متن مرتبط خودشون (از طریق کتاب داستان، فیلم و ...) یاد بگیریم. روش های حفظی نشون دادن که نه تنها خسته کننده هستن، بلکه خیلی هم ناکارامد هستن. از طرف دیگه مثلا تصور بفرمایید که به جای این روشها، در حال خوندن کتاب داستان هستین. با خوندن کتاب داستان زبان اصلی، هم لذت میبرین، و هم لغتها رو در جای خودش یاد میگیرین. این کار باعث میشه که بعدا ذهن شما این توانایی رو داشته باشه که در جای مناسب خودش از این کلمات استفاده کنه. توی پرانتز هم بگم که با این کار گرامرتون هم قوی میشه، چون همیشه در حال خوندن ساختار های صحیح هستین و این ساختارهای متنی کم کم توی ذهنتون جا میگیرن. پس با این کار با یک تیر دو نشون زدین.

خلاصه ی کلام اینکه دست از حفظ کردن لغات بکشین و لغات رو با لذت بردن از خوندن داستان ها و دیگر روشهای جالب دیگه یاد بگیرین.

اخیرا کتاب خیلی جالبی هم در این زمینه دیدم به اسم " انشتین از فلش کارت استفاده نمی کرد"

عنوان انگلیسی این کتاب به صورت زیره:

Einstein Never Used Flashcards: How Our Children Really Learn--and Why They Need to Play More and Memorize Less

فک کنم عنوان این کتاب کاملا گویا است و نیازی به توضیح بیشتر نباشه! اگه خیلی دوست دارین این کتاب رو بخونین، میتونین ترجمه ی فارسی اون رو با قیمت گزافی! از اینجا بخرین! واقعا نمیدونم ترجمه ی فارسی یه کتاب چرا باید قیمتش چندین برابر اصل انگلیسی اون باشه!

بگذریم! متن خیلی طولانی شد و بقیه اشتباهات رو بعدا توضیح میدم.

ممنون

فعلا خدانگهدار

 

۱۳٩٥/۳/۱٩ | ٢:٠۳ ‎ق.ظ | معلم | نظرات ()

The Rooster, the Duck, and the Mermaids

A cockerel and a duck were arguing so much over whether mermaids exist or not, that they decided to settle the matter once and for all, by searching the bottom of the sea

بقیه داستان و ترجمه آن در ادامه مطلب

نکته ی مهم: برای تقویت مهارت speaking، سعی بفرمایید که استراتژی های تقویت مکالمه زبان انگلیسی را روی این داستان پیاده سازی نمایید.


ادامه مطلب
۱۳٩٥/۳/٩ | ٥:۱٥ ‎ق.ظ | معلم | نظرات ()

سلام به همگی.با توجه به درخواست فراوان زبان دوستان عزیز،اکنون کانال تلگرامی زبان انگلیسی راه اندازی شده.برای عضویت در این کانال تنها بر روی لینکی که در پایین قرار دادیم کلیک کنید:

 

این لینک رو درسایر گروها هم اشتراک بزارید تا دوستان دیگه هم بتونن استفاده کنن

 

 

https://telegram.me/English4learning

عنوانی که در تلگرام میتونید ما رو جستجو کنید:   English4learning

برای ارتباط مستقیم و شخصی با مدیر از این لینک تلگرامی استفاده کنید:

 @eltc4you

 

 

۱۳٩٥/۳/٤ | ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ | معلم | نظرات ()

برنامه ی هفتگی یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم:

روز نخست: دیدن کلی فیلم به زبان انگلیسی
روز دوم: انتخاب بخش نخست فیلم و نگاه کردن آن با زیرنویس انگلیسی
روز سوم: دیدن بخش نخست فیلم بدون زیرنویس زبان انگلیسی
روز چهارم: تمرین تلفظ آنچه می‌شنوید
روز پنجم: تکنیک سایه برای تقویت مکالمه با کمک زیرنویس انگلیسی
روز ششم: تکنیک سایه بدون زیرنویس انگلیسی
روز هفتم: استراحت

بهترین سریالهای انگلیسی به انتخاب بینندگان:

1- سریال فرندز (Friends)

2- سریال خانواده ی سیمپسون ها (The Simpsons)

3- سریال چگونه مادرتان را ملاقات کردم (How I Met Your Mother)

بهترین فیلم ها از نگاه بینندگان:

1- هری پاتر

2- تایتانیک

3- داستان اسباب بازی (Toy Story)

بهترین فیلمها از نگاه نویسنده:

1- بینوایان

2- ارباب حلقه ها

3- ذهن زیبا

4- هوگو (Hugo)

اطلاعات بیشتر در اینفوگرافیک زیر

منبع اینفوگرافیک: بهترین روش آموزش با کمک فیلم

 

۱۳٩٥/۳/۳ | ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ | معلم | نظرات ()

سلام بر دوستان گرامی.

حسین ناصری هستم نویسنده ی جدید وبلاگ. با اولین نوشته ی خودم در رابطه با نرم افزاری که برای کاربران اندرویدی توسعه دادم شروع میکنم.

اگر علاقه مند به یادگیری زبان انگلیسی هستید و گوشی اندرویدی دارید، نرم افزار آموزش زبان انگلیسی اندروید زبانشناس گزینه ی بسیار مناسبی برای شما است. این نرم افزار ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را از دیگر نرم افزارهای مشابه، متمایز کرده است.

1- ارائه ی منابع متنوع و گسترده:

اپلیکیشن زبانشناس منابع جذاب، گسترده و متنوعی را در خود جای داده است که شامل اکثر سطوح زبانی می شود. برخی از این منابع از برهترین شرکت های آموزش مجازی انگلیسی خریداری شده است تا زبان آموز بتواند به رایگان از آنها در این اپلیکیشن استفاده نماید.

2- روش ابتکاری برای افزایش دایره ی لغات

لغت رکن اصلی هر زبان است و زبان انگلیسی نیز از این قاعده مثتثنی نیست. بنابراین، یکی از مهمترین چالشها برای هر زبان آموزی، افزایش دایره لغات است. اپلیکیشن زبانشناس، از یک روش ابتکاری برای حفظ لغات انگلیسی بهره می برد. در این روش شما لغاتی که در متن هر درس بلد نیستید را انتخاب مینمایید تا آنها همه جا برای شما هایلایت شوند. ترکیب این موضوع با جعبه ی لایتنر تعاملی زبانشناس باعث می شود که تمرکز شما همیشه روی لغات سخت تر باشد تا آنها را زودتر یاد بگیرید

3- یادگیری گرامر انگلیسی به صورت نا خود آگاه

برخی پکیج های تخصصی اپلیکیشن زبانشناس شامل درسنامه هایی است که با خواندن آنها به طور ناخود آگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد میگیرید.

4- یادگیری مکالمه

اپلیکیشن زبانشناس طوری طراحی شده است که با پیاده سازی روشهایی مانند تکنیک سایه، و استراتژی های بیان شده در نوشته ی هفت استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی ، مهارت مکالمه ی شما به سرعت تقویت شود.

تکنیک سایه برای یادگیری زبان انگلیسی

تکنیک سایه برای یادگیری مکالمه

برای شروع کار با این اپلیکیشن، پس از دانلود آن از کافه بازار، پکیج‌های آموزشی زیر را بخوانید:

سطح ابتدایی: داستان‌های کودکانه

سطح متوسط: داستان‌های واقعی، و انگلیسی قدرت

سطح پیشرفته: مگا داستان‌ها، انگلیسی مهارت، و داستان‌های کوتاه

سطح فوق پیشرفته: مکالمات تجاری

برای دانلود نرم‌افزار زبانشناس روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت زبانشناس از کافه بازار

 

امیدوارم که این اپلیکیشن برای شما مفید واقع شود.

۱۳٩٥/۳/۳ | ٥:٢٩ ‎ق.ظ | معلم | نظرات ()

درباره وبلاگ

سلام.اینجانب یحیی عسکرزاده با هدف ارتقای سطح علمی و ایجاد ارتباط با دوستان در فضای مجازی تارنمای " مرکز آموزش زبان انگلیسی " را راه اندازی کرده ام. امیدوارم با همکاری و کمک دوستان و زبان دوستان بتونم مطالب مفیدی براتون قرار بدم.
نويسندگان
لینک دوستان

موضوعات وب
امکانات وب